HE | EN
תמונת תיאור משלימה ללוגו

רביעיית אוריאל הרמן – Face to Face

הפסנתר בעל אלף הפנים | יום שבת 22.2 | Isrohall sport hotel | 13:00 רכישת כרטיסים
תמונת נושא עבור רביעיית אוריאל הרמן – Face to Face

הפסנתרן והמלחין, אוריאל הרמן, מקשיב לקולו הפנימי וגם לכל מפגש אנושי הניכר בדרכו, ומהשילוב בין השניים מתגשם עולמו האמנותי. בארבע השנים האחרונות הרביעייה של הרמן מסיירת בחריצות ברחבי העולם. בשנה האחרונה הופיעו יותר מחמישים פעם מחוץ לישראל ונסעו אל ארצות הברית, דרום אמריקה, סין, דרום קוריאה, טאיוואן ואירופה. האלבום "Face to Face", אלבומו השלישי של הרמן בן ה-32, יצא בתחילת 2019 בלייבל הצרפתי הנחשב Label Laborie Jazz. לצד יצירות מקוריות יש באלבום גם גרסה מהפנטת לקלאסיקה הישראלית, "היו לילות", שהלחין מרדכי זעירא ועיבוד מפתיע לשיר "The man who sold the world" של דיוויד בואי. "כשאני ניגש לעבד שיר שאני אוהב", אומר הרמן, "אני מנסה להפוך אותו לשלי, במובן החופשי של המילה, ותמיד לזכור את המקור". באילת מנגנת הרביעייה חומרים מהאלבום וגם קטעים חדשים מאלבום שבדרך.

הרמן נולד בשכונת קטמון בירושלים ולמד בתיכון למדעים ואמנויות בירושלים ובאקדמיה למוזיקה ומחול. המוזיקה המקורית שלו נשענת על השורשים שעליהם גדל: מוזיקה קלאסית, מוזיקה מהמזרח וג'אז, ועל המוזיקה שגדל לאהוב, כמו רוק ופלמנקו. הוא משתמש בצורות מוזיקליות קלאסיות כמו סונטה, ואליהן הוא מוסיף תוכן ונגינה חופשיים לחלוטין, ואלתור ספונטני כמרכיב מרכזי. החיבור שלו לג'אז ולאלתור החל כשהיה בן 13 ולמד אצל פרופ' אנדרה היידו זיכרונו לברכה. היידו האמין שמוזיקה היא שפה. כיום נגנים קלאסיים יודעים רק לקרוא, מלחינים יודעים לכתוב, והצלע השלישית, של דיבור ספונטני וחופשי היא אלתור. את מיומנות האלתור חובה לרכוש כדי לשלוט בשפה וכך התחנך הרמן על ברכי המוזיקה הקלאסית וגם למד לאלתר, מה שהוביל אותו עד מהרה למחוזות הג'אז.

"האינטראקציות שלי עם פרופ' היידו שינו אותי לתמיד", אומר הרמן. "למדתי להשתמש באלתור ככלי להלחנה, ודרך האלתור אנחנו מוצאים כיוונים חדשים ורעיונות חדשים ליצירות שלנו. בשנים האחרונות גם השתמשתי בהלחנה ככלי לאלתור ואני מנסה לכתוב מוזיקה שתהיה באמת קרקע מאתגרת לאלתור. יותר מכל דבר אחר, היידו לימד אותי לא לפחד משינוי אלא לאמץ אותו ולקבל אותו בברכה".

את האלבום האחרון הקדיש הרמן להיידו וגם לכל הפגישות עם אנשים שהתמזגו עימו והשפיעו עליו. "כל אינטראקציה עם מישהו מוסיפה צבע לעולם הפנימי שלך, פרספקטיבה שונה של המציאות, ולכן גורמת לך להשתנות, להתפתח ולגדול", הוא אומר. דרכו של הרמן נסללת בבטחה בין ג'אז, רוק ומוזיקה קלאסית, ועולמות של אלתור חסר גבולות, ועד עתה הביקורות מהללות את הגישה הייחודית שלו למוזיקה ומכתירות אותו כאחד הפסנתרנים המרגשים בסצנת הג'אז של היום. כפי שכותב עליו אלכסנדר פורנה הצרפתי: "הרבה מוזיקאים יכולים ליצור את המובן מאליו. רק מעטים יכולים ליצור כל מחווה, כל תו, כל רגע וכל בחירה לא רק שיהיו מבריקים, אלא גם שיישמעו כמו האפשרות היחידה הקיימת".

 

אוריאל הרמן פסנתר
אוריאל ויינברגר כלי נשיפה
אברי בורכוב קונטרבס
חיים פסקוף תופים

אורח:
אילן בר לביא גיטרה חשמלית

צילום: קובי שרביט
משך המופע: 60 דקות

 

השמעה ב Spotify
הצהרת נגישות · מפת האתר