Yilian Canizares Quintet

זמרת. כנרת. אזרחית העולם | אולם תיאטרון ישרוטל | שישי 23.2 | 21:45 רכישת כרטיסים
תמונת נושא עבור Yilian Canizares Quintet

לפני שהיא מתחילה הופעה, עוצרת איליאן קניזרס כדי להקדיש מחווה לאימהות ולאבות הקדמונים שלה. היא מדליקה נרות, מתפללת, ורגע לפני שעולים האורות והיא דורכת על הבמה, היא מתכופפת ונוגעת קלות ברצפה. "זה תמיד מציב אותי באופן מלא ולחלוטין בתוך הרגע, מאפשר למוזיקה לזרום דרכי, ולהגיע לאנשים אפילו אם הם אינם מדברים את השפה שלי", אומרת הכנרת והזמרת, שנולדה בקובה וחיה כיום בשווייץ. קניזרס מלאה בתשוקה שווה כלפי ג'אז, מוזיקה קלאסית, סלסה, היפ הופ ומוזיקה קובנית, והיכולת שלה לצרף קול וכינור מעניקה לה ביטוי עוצמתי, כמו תזמורת שלמה באישה אחת. עם כריזמה בימתית, חיבור מושכל של השפעות מוזיקליות, וקלות וירטואוזית שבה היא שרה ומנגנת בכינור בו בזמן, קניזרס היא תגלית באמת ובתמים.

היא נולדה לפני 34 שנה, וגדלה לא רחוק מכיכר המהפכה בהוואנה, קובה. המשפחה היתה מוזיקלית ובכל סוף שבוע לקחו את הילדה לראות תזמורת, רביעיית ג'אז, או להקת סלסה, והיא מיד רצתה לעלות ולהיות על הבמה. בגיל שבע התקבלה ללמוד פסנתר וכינור בבית הספר היוקרתי למוזיקה של מנואל סאומל. היו אלה שנות התשעים מוכות הצנע בקובה ו"היה קשה להשיג ציוד, להשיג כל דבר", היא נזכרת. אף על פי כן, היא זכתה בתחרות הכינור הלאומית של קובה ארבע פעמים ובגיל 14 קיבלה מלגה ללמוד בוונצואלה. שנתיים מאוחר יותר, כיתת אמן עם מורה משוויץ שינתה את חייה ובגיל 17 מצאה עצמה בשווייץ, מתמקצעת כנגנית קלאסית. לאחר כמה שנים של קריירה מקצועית בתזמורות, הרגישה שהיא מאבדת משהו, שחסר לה משהו בנשמה, והחליטה לצאת לדרך עצמאית. היא קיבלה הרבה השראה מסטפן גראפלי, כנר הג'אז הצרפתי, ורצתה לתרגם את היקום הזה, של כינור בג'אז, למסורת הקובנית שלה, ולעשות זאת יפה באותה מידה.

היא הקימה רביעייה וקראה לה Ochumare, אלילת הקשת בענן, ולאחר שבשנת 2008 זכתה בתחרות של פסטיבל הג'אז מונטרה, נפתחה בפניה הדרך. היא השתתפה בפרויקטים של מוזיקת עולם, שיתפה פעולה עם איברהים מאלוף ועומאר סוסה, ובהמשך הוציאה שני אלבומים שזכו להערכה, ובנו לה מוניטין של חלוצה המפלסת דרך חוצת גבולות. כאישה וכקובנית, היא טועמת וחוקרת עושר של השפעות, מהישויות הקדמוניות המלוות אותה ועד אדית פיאף; מהמלחין הוונצואלי סימון דיאז ועד המשורר הקובני לואי קארבונל. היא גם שרה בצרפתית וביורובה, שפת אבותיה ממערב אפריקה, ואת המילים היא מחזקת עם כלי הקשה אפרו-קובניים. "קנון היורובה המסורתי הוא השפעה ענקית", היא אומרת, "השירים הם מלודיים, קצביים ומלאי כוח". קבלת השראה מאנשים שאינם איתנו עוד מתאימה מאוד לשורשים שלה. "האמונה האפרו-קובנית אומרת שהרוחות של אלה שאת אוהבת ומעריצה מזווית ראייה אישית או אמנותית ממשיכות להישאר בסביבתך", היא מסבירה. "הצליל שלי משקף את העושר ואת עירוב התרבויות שאני נושאת איתי היום. זאת מי שאני: אישה. קובנית. מוזיקאית. אזרחית העולם".

איליאן קניזרס כינור, שירה
דניאל סטאווינסקי פסנתר
דיוויד בריטו קונטרבס
פרנק דוראנד תופים
אינו סוטולונגו כלי הקשה

  • המקומות בכל מופעי הפסטיבל מסומנים / ממוספרים שורה כיסא !
  • הנחה לתושבי אילת והערבה תינתן כנגד הצגת תעודת תושב בתוקף – הן בקבלת הכרטיסים והן בכניסה לאולמות.
  • קופת הפסטיבל באילת תהייה פתוחה בימי הפסטיבל בקופת תאטרון "ישרוטל" רויאל גארדן.
  • אולמות מופעי פסטיבל הג'אז  –  'תאטרון ישרוטל במלון הרויאל גארדן'  / אולם כנען במלון 'מלכת שבא' – האולמות ממוקמים ברח' אנטיב אילת.
  • רכישות כרטיסים מאיוונטיםרכישות כרטיסים מאיוונטים
  • חבילות של טיסה מלון וכרטיסים עם ארקיעחבילות של טיסה מלון וכרטיסים עם ארקיע