Vein plays Ravel feat. Amit Fridman

עיבודי ג'אז למוסיקה קלאסית | אולם כנען, מלון מלכת שבא | יום שישי 23.2 | 20:00 רכישת כרטיסים
תמונת נושא עבור Vein plays Ravel feat. Amit Fridman

Vein הוא גם כלי דם, וריד, שדרכו זורם הדם בגוף האנושי; וגם סגנון נגינה או מצב רוח. המילה מתארת בשלמות את הגישה של שלישיית הפסנתר השווייצרית. מצד אחד, הם נושאים את נוזל החיים של מסורת הג'אז; מהצד האחר, הם מחליפים סגנונות ומצבים בתחכום ובמהירות רבה. הם נפגשו לפני יותר מעשור בבאזל, שווייץ, שני אחים תאומים, מיכאל ופלוריאן ארבנץ, המנגנים פסנתר ותופים, בהתאמה, אשר חברו לבסיסט תומס לאנס. שלושתם למדו בקונסרבטוריון בבאזל, והם נגנים עם הכשרה קלאסית שקפצו למים של הג'אז ושוחים בהם בחופשיות. "אחד ההרכבים הכי מרגשים באירופה" כתבו עליהם ב"גארדיאן" וכך גם הם מעידים על עצמם: "הזהות שלנו היא של מוזיקאי ג'אז אירופיים" אומר מיכאל ארבנץ, "ובעבורנו זה כרוך באינטראקציה עם האמנים המופיעים האמריקאיים הטובים ביותר". Vein מסיירים ברחבי העולם, הופיעו ביותר מארבעים ארצות וארבע יבשות, ומעניקים כשישים קונצרטים בשנה. כיום הם ביססו לעצמם קהל נלהב של אוהבי ג'אז, הן בשל המגוון הסגנוני והן בשל רמה טכנית גבוהה ומדויקת, המשלבים את המורכבות של מוזיקה קאמרית אירופית קלאסית עם הריגושים והאנרגיה של אלתור ג'אז מתוחכם וקולע. על אף שבדרך כלל בשלישיית ג'אז פסנתר ראשון בין שווים הוא הפסנתרן, Vein מבקשים ליצור פעולה ותגובה הדדית שתגיע לאיזון הגדול ביותר האפשרי בין שלושתם, בנגינה המשותפת ובקטעי הסולואים. התוצאה היא אחדות ואחווה מדהימה, עם הפתעות וגילויים. הם גם אוהבים להשתעשע ולהצחיק. ב-2013, למשל, הוציאו את האלבום "VOTE for VEIN" שהיה קמפיין בחירות מוזיקלי, עם פוסטר בחירות מזויף, ועם קטע בשם הקולע "No We Can't – Vote For Us Anyway".

Vein מוציאים אלבום כמעט כל שנה, וצברו שיתופי פעולה ארוכים עם נשפנים סולנים כוכבים, שהם תמיד חומר שמתקבל בשמחה לתוך שלישיית פסנתר, כמו הטרומבוניסט גלן פריס והסקסופוניסטים גרג אוסבי, דייב ליבמן ואנדי שפרד. באילת, מצטרף אליהם במשבצת זו הסקסופוניסט הישראלי עמית פרידמן, מהמוזיקאים המובילים בג'אז הישראלי, נגן, מעבד ומלחין היוצר ג'אז מקורי עם אלמנטים של מוזיקת עולם ומוזיקה מזרח תיכונית. פרידמן הוציא שני אלבומים כמוביל הרכב, ואף שימש מנהל מוזיקלי של תוכנית הטלוויזיה "הלילה עם ליאור שליין". עם Vein ממלא פרידמן את תפקיד כלי הנשיפה, שנוכחותם חשובה ומשמעותית בציר המלודי של היצירות העשירות שהלחין ראוול.

כאשר הם חוקרים את החללים המסקרנים והמאתגרים שבין הלחנה ואלתור, מבצעים Vein חומר מקורי וגם פרשנויות ועיבודים למסורות קלאסיות וג'אזיות. הם הוציאו אלבום מחווה ל"פורגי ובס", תחביב ידוע של ג'אזיסטים, אלבום בשם "אפקט המוזיקה הקאמרית", ולאילת הם מגיעים עם הפרויקט האחרון והמדובר שלהם "ויין מנגנים ראוול". המלחין הצרפתי מוריס ראוול (1875–1937) הוא בחירה ברורה בעבור Vein, כי הלחנים שלו חולקים הרבה במשותף עם הנוף הצלילי שלהם. ראוול חי בתקופה שבה המסורת של הייצוג שינתה את צורתה, ועברה מהקונקרטי אל המודרני והמופשט. Vein מכירים את המצב הזה ומזדהים עימו, בניסיונות היצירתיים לפרוץ למחוזות חדשים עם המוזיקה, תוך שמירה על הערכים המסורתיים של ג'אז. ראוול השתמש בטעמים רבים במוזיקה שלו, כולל ברוק, מוזיקה ספרדית וג'אז, וגם Vein בונים עולם מוזיקלי עם השפעות רב צדדיות. היצירות של ראוול הן תבנית, ולתוכה נמזגת השפה המוזיקלית של Vein, במהלך יצירתי שמשחזר את הגישה של ראוול עצמו מלפני כמעט מאה שנה. בלב האלבום, "בולרו", אחת היצירות האייקוניות של המאה העשרים שמקבלת ביצוע ג'אזי מסחרר ואנין טעם. במגזין "רולינג סטון" הגדירו את Vein בתמצית: "שלישיית פסנתר יצירתית באופן יוצא מן הכלל".

מייקל ארבנץ פסנתר
תומס לאנס קונטרבס
פלוריאן ארבנץ תופים
נגן אורח
עמית פרידמן כלי נשיפה

המופע בתמיכת שגרירות שווייץ בישראל.

  • המקומות בכל מופעי הפסטיבל מסומנים / ממוספרים שורה כיסא !
  • הנחה לתושבי אילת והערבה תינתן כנגד הצגת תעודת תושב בתוקף – הן בקבלת הכרטיסים והן בכניסה לאולמות.
  • קופת הפסטיבל באילת תהייה פתוחה בימי הפסטיבל בקופת תאטרון "ישרוטל" רויאל גארדן.
  • אולמות מופעי פסטיבל הג'אז  –  'תאטרון ישרוטל במלון הרויאל גארדן'  / אולם כנען במלון 'מלכת שבא' – האולמות ממוקמים ברח' אנטיב אילת.
  • רכישות כרטיסים מאיוונטיםרכישות כרטיסים מאיוונטים
  • חבילות של טיסה מלון וכרטיסים עם ארקיעחבילות של טיסה מלון וכרטיסים עם ארקיע