תמונת תיאור משלימה ללוגו
תמונת נושא עבור חמישיית רוני איתן

חמישיית רוני איתן

נגן המפוחית המוערך והייחודי ביצירות מהאלבום המתקרב

רוני איתן – מפוחית | עידו חימוביץ' – פסנתר | ניצן בר – גיטרה | אלון ניר – קונטרבס | דניאל דור – תופים

כל מי ששומע צליל מפוחית יכול לברוח לקונוטציה מוזיקלית אחרת: מישראל הישנה של שלישית אדלר, דרך הג׳אז של Toots Thielemans או הצליל הגרובי של Stevie Wonder. הסאונד של נגן המפוחית המבריק רוני איתן הוא כמובן תמהיל והדהוד של כל אלה (ורבים אחרים) אבל הוא בעיקר צבע רענן וייחודי משלו, שלוקח את הכלי המסעיר הזה למחוזות חדשים.

במהלך השנים פיתח איתן את גישתו המיוחדת למפוחית, שמתובלת במגוון רחב של השפעות מוזיקליות. את דרכו במרחבי הג׳אז החל בלימודיו באקדמיה בירושלים ומשם המשיך לתואר במכללת ברקלי הנחשבת. איתן הוא גם נגן המפוחית הראשון שהתקבל לתוכנית היוקרתית ב- Herbie Hancock Institute of Jazz (לשעבר Thelonious Monk) שם למד אצל ענקים כמו Wayne Shorter ו- Herbie Hancock עצמו. את פריצת הדרך המשמעותית עשה איתן בשנת 2014 כשהפך לחבר בלהקתו המוערכת של הפסנתרן Danilo Perez איתם הופיע והקליט במשך שנתיים.

שפתו המוזיקלית של רוני יונקת ממסורת האלתור של הג׳אז, וגם מהמוזיקה של המזרח התיכון וצפון אפריקה (ובייחוד ממוזיקה אנדלוסית) שספג ולמד בשנות נערותו בירושלים. בין היתר שיתף פעולה עם John Patitucci, Brian Blade, Kevin Hays, גלעד הקלסמן, עומרי מור ואפילו הזמרת הברזילאית הוותיקה Rosa Passos. השנה הקליט איתן את אלבום הבכורה שלו בצרפת (בהפקתו של שי מאסטרו) וחומרים מתוכו נשמע בהופעה כאן בפסטיבל.

 

צילום: Roy Maayan

הצהרת נגישות · מפת האתר