הודנא אורקסטרה, זמר אורח: דאמיסו בלטה

מסיבה אפריקאית עם האתיו ג'אז בנד | Red Note | יום רביעי 30.8 | 24:15 רכישת כרטיסים
תמונת נושא עבור הודנא אורקסטרה, זמר אורח: דאמיסו בלטה

ברחובות התוססים והמאובקים של דרום תל אביב, שבהם חיים עשרות אלפי מהגרי עבודה, פליטים ומבקשי מקלט מאפריקה, נולדה הודנה אורקסטרה, תזמורת אתיו ג'אז ואפרוביט ישראלי מקורי. הם התחילו לפעול לפני חמש שנים, סביב בר-מועדון בדרום תל אביב, בשם הודנא. חבורה של 12 נגנים, מוזיקאים ישראלים צעירים, סקרנים ויצירתיים, שגדלו על מסורת הג'אז, ולמדו להכיר לעומק את התרבות של מדינות אפריקה בכלל, ואתיופיה ואריתריאה בפרט, מדינות שנציגים שלהן הם גם שכנים קרובים. היכולת לתקשר ולעבוד עם זמרים ומוזיקאים שגדלו על מסורת מוזיקלית עשירה היתה מתנה אדירה, מעיין בלתי נדלה של ידע והשראה.

הודנא, שהם גם קולקטיב עצמאי וחברת תקליטים, יצאו מדרום תל אביב והשתלבו בסצנה המתפתחת של הז'אנר המכונה מוזיקה ישראפריקאית. ז'אנר שהוא גם מסע לימוד וחקירה, אל המקורות האפריקאיים של המוזיקה הפופולרית המערבית, ושמוסיף מנות גדושות של קצב ואותנטיות לסצנה המקומית. ההעמקה במוזיקה המזרח אפריקאית ובתרבות העשירה של המוזיקה האתיופית העניקו השראה ליצירה מקורית ובועטת, לקומפוזיציות רחבות יריעה, ולשיתופי פעולה חדשים ומרגשים. על הרבה מהחומרים אחראי אילן סמילן, מלחין וגיטריסט, המנהל האמנותי והמוזיקלי של הודנא ואחד היוצרים הבולטים באגף הישראפריקאי.

הודנא נותנים דגש רב לצליל, משלבים בין מכשירי הקלטה אנלוגיים וציוד דיגיטלי חדיש, וקורצים לסאונד של תקופת הזוהר של האתיו ג'אז והפופ האתיופי באדיס אבבה של שנות השישים והשבעים. באותה רוח, הם גם מקפידים להוציא את הסינגלים שלהם בפורמט הוויניל האהוב והחם. הם מופיעים הרבה, בפסטיבלים ובמות ברחבי הארץ, ביוני 2015 השיקו אלבום אולפן ראשון, שיתפו פעולה עם קותימן, קרולינה, אסתר ראדה וגילי יאלו, וזכו לתשבחות ולאהבת הקהל.

באילת יארחו הודנא את הזמר האתיופי דמיסו בלטה, איתו שיתפו פעולה בעבר. דמיסו, שצמח בסצנת המועדונים של אדיס אבבה והושפע מזמרים אתיופים ותיקים כמו מחמוד אחמד וטלהון גססה, קנה לעצמו שם כאשר התחיל לכתוב לעצמו את שירים מקוריים, עם המילים מכשפות ומרגשות שבלטו למרחק. עם דמיסו יבצעו הודנא בביצוע בכורה את השיר "Elam", עולם ומלואו באמהארית. ואכן, גם החוויה של שיתופי הפעולה והמפגשים עם יוצרים מהשורה הראשונה של המוזיקה האתיופית והמוזיקה של מזרח אפריקה, הלימוד ממקור ראשון, היא בעבורם עולם ומלואו. עולם שנוצר מתוך מקום, מצליח למזג ראש בראש את הביג בנד והג'אז עם מוזיקה אתיופית ומקבצים מקומיים. הודנא הם שילוב ייחודי ומפעים בין חטיבת בראס מהודקת, אלגנטית, בחליפות תפורות היטב, ובין חטיבת קצב אפריקאית למהדרין, תוססת ומרקידה.

לפני שנתיים קיימו חברי הודנא הופעה במתקן חולות, עם מוזיקאים מבקשי מקלט שהיו כלואים במקום. על אף המצב הבלתי רגיל, היתה הופעה מצוינת כרגיל. להודנא הרגיש נכון להתחבר עם הכלואים במתקן, לתת להם להתבטא, לשמח אותם, לדבר בשפת הצלילים המשותפת. לא היינו צריכים מילים, סיפרו לאחר ההופעה, יש לנו ככלי מגשר את המוזיקה.

אילן סמילן גיטרה
תומר צוק קלידים
אמיר שדות בס
אלעד גלרט סקסופון בריטון
אילון טושינר סקסופון טנור
רום שני סקסופון אלט
אורי זלינגר טרומבון
איתמר בן יקיר חצוצרה
שחר בר תופי קונגה
רני בירנבאום, רז איתן כלי הקשה
מתן אסייג תופים

אורח מיוחד
דמיסו בלטה שירה

צילום: וורה בלה
משך המופע: כ-75 דקות

  • חופשתרבות באילתחופשתרבות באילת