"גשם" – רימייק לפורגי ובס

זמרים: אלון לוטינגר וקרן מלכה | Sea Club | יום רביעי 30.8 | 23:30 רכישת כרטיסים
תמונת נושא עבור "גשם" – רימייק לפורגי ובס

גשם, הרכב אלקטרו-פוסט-ג'אז מציגים הפקת מקור מיוחדת לפסטיבל – ביצוע של המחזמר הנודע "פורגי ובס". גשם הם שלושה נגנים ישראלים צעירים, שלפני שנתיים החליטו לאחד כוחות. הם עבדו יחד בסצנת המוזיקה המקומית, הכירו זה את זה, והחיבור נוצר כשאביב כהן, הידוע גם בכינוי סול מונק, הזמין את יונתן אלבלק ואת שוזין להצטרף אליו במופע חימום לאמן הטריפ-הופ הבריטי טריקי. לכל אחד מהם קול ייחודי ויחד הם יוצרים צליל אלקטרו-אקוסטי עם גיטרה חשמלית, תופים אקוסטיים, אפקטים, קלידים וקולות. השם גשם מתאר מים הנוזלים מהשמים והוא גם שורש יפה בעברית. חברי השלישייה מתיכים שירים, ביטים אלקטרוניים וקטעים כליים עם לחנים מודרניים. הם שוחים בים רחב ועמוק של השפעות, מג'אז מודרני, רוק ואלקטרוני, דרך מוזיקה לסרטים ומשחקי מחשב, ועד דאנס תעשייתי והיפ-הופ. הם בוחנים טקסטורות מוזיקליות מופשטות ובודקים צורות של הבעה, תוך שהם משנים צבעים, צורות ומצבי רוח בהופעותיהם האנרגטיות.

בימים אלה ההרכב עובד על אלבום בכורה ותוך כדי מופיע ברחבי הארץ. הם צעירים, מוכשרים ועסוקים, וניגנו לצד שמות כמו אבישי כהן (חצוצרה), מארינה מקסימיליאן, שלומי שבן, שלמה גרוניך, אלון אולארצ'יק, שם טוב לוי, עומר אביטל, ועוד. שוזין אף הפיק אלבום לאסתר ראדה. מלבד החומרים המקוריים, גשם אוהבים לתת פרשנות מחודשת ליצירות מוכרות. בקיץ 2016 העלו בבית האופרה בתל אביב מופע עם תזמורת המהפכה, שבו נתנו פרשנות אלקטרונית-תזמורתית מקורית לסטנדרטים של ג'אז.

ההפקה הנוכחית באילת היא פרויקט נוסף של פרשנות מכל הלב, ואל השלישייה מצטרפים זמרת וזמר, קרן מלכה ואלון לוטרינגר, שיבצעו את השירים, ונגנים נוספים לחיזוק.

"פורגי ובס" הוגדר כאופרה עממית על ידי ג'ורג' גרשווין, שהלחין אותו בשנת 1935. הסיפור מבוסס על רומן מאת דובוס הייווארד, ומתאר את חייהם של שחורים בדרום קרוליינה שבארצות הברית בסוף שנות השלושים של המאה העשרים. פורגי הוא נכה החי בשכונת עוני, והוא מנסה להציל את אהובתו בס מידיהם של חברה לשעבר, שהוא פועל נמל שיכור, ושל סוחר הסמים שלה. כפי שהסביר גרשווין, זוהי אופרה עממית משום שהיא על אנשים אמיתיים ששרים שירי עם וספיריטואלז שנכתבו במיוחד. היצירה, המשלבת בין מרכיבים של מוזיקה תזמורתית אירופית, ג'אז ואף מוטיבים יהודיים, היתה לרצף של להיטים ושירים אהובים, בהם "Summertime", "It ain't necessarily so", ועוד. "פורגי ובס" הוא חומר אהוב במיוחד על אמני ג'אז וגשם מבקשים למעשה להמשיך בצעדיהם של מיילס דייויס וגיל אוונס שהקליטו אלבום פרשנות ליצירה ב-1958, וגם אלה פיצג'רלד ולואי ארמסטרונג שביצעו את השירים המופלאים באלבום משנת 1957. אלו נקודות ההתייחסות של היוצרים הישראלים ומכאן השמים הם הגבול.

הביצוע צפוי להיות שונה וחד פעמי, עם ניחוחות אלקטרו ג'אז מקומיים, הצצה לעשייה מוזיקלית עכשווית ומקומית שמתבוננת בתשומת לב באחת הקלאסיקות האמריקאיות הגדולות של כל הזמנים. "אנחנו מחפש דרכים חדשות לשלב בין כל מה שאנחנו אוהבים ועוד לא השתלב ביחד" מעידים גשם על עצמם. הם בסך הכל רוצים לבצע שירים יפים בהפקה מודרנית, לצאת להרפתקאות סאונד מופשטות, ולספר לנו סיפורי חלום.

יונתן אלבלק גיטרה, קלידים, שירה
שוזין קלידים, שירה
אביב כהן (סול מונק) תופים
אלון לוטרינגר שירה
קרן מלכה שירה
נועה איילי צ'לו
רועי חרמון חצוצרה

צילום: ויקטור מופר, רעות אקרמן, גאיה סעדון
משך המופע: כ-75 דקות

  • חופשתרבות באילתחופשתרבות באילת