Garcia Fons Trio

אמן הנשמה של הקונטרבס | אולם כנען, מלון מלכת שבא | יום שישי 23.2 | 16:00 רכישת כרטיסים
תמונת נושא עבור Garcia Fons Trio

לשמוע את רנו גרסיה-פונס זה לשמוע את הקונטרבס מחדש. יש מי שכינו אותו פגניני של הקונטרבס, ובין נגני הכלי גדול הממדים הוא נחשב לכוכב-על. גרסיה-פונס נולד לפני 55 שנה בצרפת, למשפחה ספרדית מקטלוניה. בגיל חמש החל לנגן ובגיל 21 כבר אחז בתואר פרופסור לנגינת קונטרבס ויצא לדרכו היצירתית. בדומה לאמנים כמו אסטור פיאצולה, ג'ימי הנדריקס ופאקו דה לוסיה, שקידמו את האפשרויות של הכלי שלהם בכוחו של לימוד ומחקר עצמי מעמיק, גרסיה-פונס הרשה לרוחו ההרפתקנית להתעלם ממגבלות טכניות, והחליט להוסיף מיתר חמישי לקונטרבס שלו. התוספת הרחיבה את המנעד הצלילי, פתחה אפשרויות חדשות לנגינת אקורדים, והעניקה לכלי חופש גדול יותר לאלתר, כשהוא יכול לנגן מלודיות מורכבות יותר ולהישמע גבוה כמעט כמו ויולה. הוא גם פיתח טכניקת פיציקטו ייחודית, כאשר הוא מכה על המיתרים בעזרת הקשת במקום בעזרת האצבעות, ויוצר צליל ייחודי. בהופעות סולו הוא משתמש במכשירי אפקטים ובמכשירי לופר, הדוגמים צליל ומנגנים אותו שוב ושוב, כדי ליצור תזמורת של איש אחד. "יש שמחה בכך שיש כלי שמותאם יותר לחלום המוזיקלי שלי", מסכם רנו.

החלום המוזיקלי שלו הוא יקום עשיר של צלילים, וכשהוא מונה את ההשראות שלו הוא כמעט מתנצל, כי "הרשימה ארוכה מדי": ג'אז, פלמנקו ומוזיקה מזרחית וים תיכונית, בלוז, גוספל, מוזיקה ברזילאית, אפרו-קובנית וארגנטינאית, וכמובן גם מוזיקה קלאסית, מבאך ועד סטרווינסקי. הוא מהבודדים שאימצו את מסורת הפלמנקו אל הקונטרבס והוא גם הקונטרבסיסט הראשון שקיבל פרס מהביאנלה לפלמנקו של סביליה. עם אלתור כאלמנט מרכזי בחזון האמנותי, התוצאה היא חיבור סגנוני עשיר ואידיוסינקרטי, וכפי שהוא מתאר, "אני רוצה לספר סיפורים שאי אפשר להביע במילים. לנסוע למקומות רחוקים, בלי לדעת מדוע. המוזיקה שובה את לבנו, מבלי שנדע לאן אנו הולכים. סוחף אותנו דבר מה, שהוא מעבר לעצמנו, מעבר לרגשות היומיומיים".

מאחוריו 14 אלבומים כמוביל הרכב ועוד רבים כנגן שותף. הוא מסייר בלי הפסקה ברחבי העולם ומעורב בשיתופי פעולה רבים. בתחילת הדרך עבד עם מתופפי ג'אז כמו קני קלארק וסאם וודיארד ובהמשך עבד עם דיוויד דורנטס, חררדו נונייז, אספרנצה פרננדז, כמו גם עם אנג'ליק יונאטוס מיוון, דאפר יוסף מטוניסיה, הונג טאן מווייטנאם, וקודסי ארגונר מטורקיה. הוא גם מלחין פורה, שמקבל הזמנות להלחין מוזיקה לסרטים ולבלט, כמו גם יצירות קאמריות של מוזיקת עולם עם הרכבים מיוחדים. למשל, הלחין יצירה לרביעיית כלי מיתר, קונטרבס, באנסורי, שהוא חליל מצפון הודו, וגם ריק, טמבורין קטן מצויד במצילות שמנגנים איתו מוזיקה ערבית.

עם עוצמה שקטה וחוש הבעה לירי, גרסיה-פונס הוא אמן של מוזיקה ללא גבולות, עד קצה הקשת בענן. באתר All About Jazz כתבו עליו שהוא מצוי בעמדה של לאחד בין אומות של אוהבי מוזיקה.

את הנגינה על קונטרבס הוא לוקח אל מעבר לווירטואוזיות, ומשתמש בכלי כדי להביע רגש עמוק. "האמת היא שאני לא מזהה את עצמי בהשוואה המחמיאה לפגניני", הוא מסביר, "כי הוא נחשב לאב טיפוס של הווירטואוז. המטרה העיקרית שלי במוזיקה היא מחקר של הביטוי המעודן, שאין לו דבר במשותף עם וירטואוזיות. טכניקה היא רק דרך כדי להגיע ליותר חופש על הכלי. היא עוזרת לאלתר, לתת פרשנות. מה שאני מעריך במיוחד במוזיקה זאת הרוח, הנשמה, משהו שאני לא יכול להסביר".

רנו גרסיה-פונס קונטרבס חמישה מיתרים
דיוויד וניטוצ'י אקורדיון
סטפן קרצ'י ויברפון, תופים

  • המקומות בכל מופעי הפסטיבל מסומנים / ממוספרים שורה כיסא !
  • הנחה לתושבי אילת והערבה תינתן כנגד הצגת תעודת תושב בתוקף – הן בקבלת הכרטיסים והן בכניסה לאולמות.
  • קופת הפסטיבל באילת תהייה פתוחה בימי הפסטיבל בקופת תאטרון "ישרוטל" רויאל גארדן.
  • אולמות מופעי פסטיבל הג'אז  –  'תאטרון ישרוטל במלון הרויאל גארדן'  / אולם כנען במלון 'מלכת שבא' – האולמות ממוקמים ברח' אנטיב אילת.
  • רכישות כרטיסים מאיוונטיםרכישות כרטיסים מאיוונטים
  • חבילות של טיסה מלון וכרטיסים עם ארקיעחבילות של טיסה מלון וכרטיסים עם ארקיע