HE | EN
תמונת תיאור משלימה ללוגו

שלישיית תום אורן מנגנים ברסאנס

אורחים: קורין אלאל וערן צור | יום שישי | 21.2 | תאטרון ישרוטל רויאל גארדן | 20:00 רכישת כרטיסים
תמונת נושא עבור שלישיית תום אורן מנגנים ברסאנס

לפני שנה וקצת, כשהוא רק בן 24, קטף תום אורן את הפרס הראשון בתחרות הפסנתר של מכון תלוניוס מונק לג'אז, היום מכון הרבי הנקוק. אחד השופטים בתחרות, פסנתרן הג'אז האמריקאי ג'ייסון מוראן, ציין לשבח את נכונותו של אורן לקחת סיכונים ואמר למגזין "דאונביט": "כשהוא החל את השיר הראשון שלו, אפשר היה לשמוע שהוא למעשה עומד לנסות משהו חדש ואינו בטוח אם זה הולך לעבוד. אבל נראה היה שהרעיונות שלו פשוט ממשיכים לעבוד. יכולת לשמוע אותו על הקצה. והוא המשיך לקחת פניות בלתי צפויות".

ואכן, מקוריות ואומץ לנסות דברים חדשים מאפיינים את אורן, שנולד לאם מוזיקאית ומלחינה ומגיל אפס הוא דייר של קבע בעולמות של צליל ומנגינה. בגיל שש החל ללמוד פסנתר קלאסי ובגיל 11 נכנס לעולמות הג'אז. הוא עבר את המסלול של בית ספר לאמנויות, תלמה ילין, הקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה בתל אביב ובית ספר רימון, השנה הוא מסיים את ברקלי קולג' בבוסטון במלגה מלאה, וכיום הוא חבר ברביעייה של אלי דג'יברי.

מתחילת הדרך רקם אורן חיבורים בין עולמות. "הבנתי איך הקלאסי משפיע על הג'אז ולהפך", הוא אומר, "הרבה מאוצר המילים ההרמוני והמלודי של המוזיקה הרומנטית והפוסט רומנטית והמודרנית יכול להשתלב בטבעיות בג'אז". גם את האלתור הוא החל לתפוש כהלחנה של הרגע והרעננות של היצירה הספונטנית בעבעה לחומרים קלאסיים שניגן. אך בשלב כלשהו נפל הפור והכיוון היה ברור: "הבנתי שאני מתמקד בג'אז. הוא נותן לי את הפלטפורמה המושלמת. הוא פתוח לספוג לתוכו מגוון של השפעות".

באילת מציג אורן חיבור שכזה בדיוק. השלישייה שלו מבצעת ערב ג'אז המבוסס על שיריו של ז'ורז' ברסנס (1921-1981), מגדולי השאנסיונרים הצרפתים, הטרובדור של המאה העשרים. בילדותו שמע אורן הרבה את ברסנס וגם את יוסי בנאי מבצע ברסנס. "משהו בחום שלו ובפשטות הנוגעת של הלחנים דיבר אליי", הוא אומר. כשהבין את המילים, מצא בהן גם הרבה חתרנות, הומור ואומץ, והאתגר בעיבודים לשלישיית ג'אז היה להעביר את משמעות המילים גם ללא שירה. בקונצרט בפסטיבל מחזקים את הצד המילולי של השירים שני אורחים, הזמרים והיוצרים קורין אלאל וערן צור. "עבורי", אומר צור, "ברסנס הוא גדול השאנסונרים מאז ומעולם. מצד אחד, הוא מפיץ חום אנושי שאפשר להתנחם לאורו, ומהצד האחר הוא אירוניה חדה כסיכה החודרת ללב". אלאל גם היא מחוברת זה שנים רבות לשיק של השנסון הצרפתי, ואחד מלהיטיה הגדולים הוא "אי שם בלב" של ברסנס, בתרגומו המופלא של אהוד מנור. לכל אחד משני האורחים אישיות בימתית יוצאת דופן ודרך משלו להגיש ולפרשן שירים – ייחודית ומקורית.

אתגרים, המצאות וסיכונים הם תיאור נאמן לדרכו של אורן, הצעיר הישראלי שזכה באחד מאותות הכבוד החשובים של ממסד הג'אז האמריקאי. הזכייה בפרס הייתה מבחינתו "סוג של ברכת הדרך, אישור שאני יכול להמשיך לחקור וללמוד ולבטא את עצמי". השנה עתיד לצאת אלבום הבכורה שלו בחברת קונקורד, והוא, מצדו, מתכוון להישאר נאמן לדרכו. "חייב להיות ידע וכבוד ואהבה למסורת של הג'אז", הוא אומר, "והכי נפלא שהג'אז נותן חופש לחקור את כל החומרים עם החדשנות ועם האמת שלך".

תום אורן פסנתר
שי זלמן תופים
גלעד אברו קונטרבס

אורחים
קורין אלאל
ערן צור

צילום: Josh Wool
משך המופע כ- 75 דקות

הצהרת נגישות · מפת האתר