HE | EN
תמונת תיאור משלימה ללוגו

מתי כספי והביג בנד של אייל וילנר

ג'אז הו בי די בם בם | יום ראשון 26.8 | New Port Arena | 23:15 רכישת כרטיסים
תמונת נושא עבור מתי כספי והביג בנד של אייל וילנר

בהפקה מיוחדת לפסטיבל, מקבלים שיריו של מתי כספי פרשנות ג'אז חיה ובועטת, בליווי הביג בנד של אייל וילנר. כספי, אחד המוזיקאים והזמרים האהובים בישראל, נולד לפני 68 שנה בקיבוץ חניתה ומגיל צעיר גילה נטיות מוזיקליות, "בגן הייתי מבלה שעות בישיבה על ארגז הכביסה המלוכלכת, דופק עליו לפי קצב ושר שירים". הוא התחיל לנגן בגיל חמש וחצי בחלילית, מנדולינה ומפוחית, ובגיל עשר התיישב ליד הפסנתר. בגיל 16 הגיע לתחרות כישרונות צעירים בקול ישראל, ואת שירו הראשון מעל תקליט הקליט כבר בגיל 17. בשירות הצבאי בלהקת פיקוד דרום החל לבלוט גם כמלחין ומנהל מוזיקלי. כמה ימים לאחר השחרור קיבל כספי טלפון מהזמר אריק איינשטיין, ששמע לחן שלו והציע לו להיפגש. איינשטיין שמע את השיר ואמר לו "למה שלא תקליט את זה בעצמך? אתה שר את זה מצוין, יותר טוב ממה שאני יכול". וכאן החל כספי לראשונה לחשוב שהוא יכול גם לשיר.

בקריירה של חמישה עשורים היה כספי לאחד היוצרים המקוריים והאהובים בישראל, שיש מי שמגדירים את ייחודיותו בשילוב בין גאונות טכנית ואמת פנימית. הוא הוציא עשרים אלבומי סולו, שבעה אלבומי אוסף, ותשעה אלבומים בהרכבים, וכיוצר ומעבד הפיק 69 אלבומים לאמנים אחרים. הוא אמן אהוב, אבל מתרחק מפופולריות ומתרכז בחיפוש אחר הדרך להביע אמת פנימית באמצעות המוזיקה. "מעולם לא השתמשתי במתכוני להיט, גם לא חיפשתי אותם. כל שיר שלי שהצליח שימח אותי. אני יודע שאם אהיה נאמן לעצמי, הקהל יהיה נאמן לי ואני לו".

לכספי יש מתודולוגיה של עיבוד מוזיקלי שנלמדת באקדמיות למוזיקה, והמוזיקולוגית ציפי פליישר, שחקרה וניתחה את יצירותיו ואת עולמו ההרמוני העשיר, הגיעה למסקנה שהוא המציא שפה חדשה לגמרי משלו, והעמידה אותו בקו אחד עם באך וגרשווין. המוזיקליות העשירה הזאת מתאימה במיוחד למפגש עם ג'אז ועל אחת כמה וכמה עם ביג בנד. את ההרכב מוביל אייל וילנר, נגן סקסופון, חליל וקלרינט וגם מלחין, מעבד ומנצח, הוא אחד הקולות החשובים בסצינת הביג בנד החדשה בניו יורק. הביג בנד שלו הוציא שלושה אלבומים שזכו לביקורות נלהבות ועמדו בראש מצעדי הג'אז בתחנות הרדיו בארצות הברית וקנדה, והוא מופיע בקביעות במועדונים הנחשבים בניו יורק, ובבמת הקיץ של הסנטרל פארק. באתר All About Jazz כתבו על הביג בנד שלו: "וילנר מציע תזמורים חכמים, מוזיקליות מעולה וצליל חדש ומלהיב כמיטב המסורת המוזיקלית של הביג בנד".

העיבודים המקוריים יעניקו פרשנות והתבוננת מחודשת לשיריו האהובים של כספי, שמאמין בחופש היצירה ונותן למוזיקה לחיות את חייה: "אין לי שליטה על היצירה", הוא קובע. "השיר נולד כולו במקצב שלו. אין החלטות מוקדמות מה להלביש על השיר. אם הוא נולד ג'ינג'י, הוא כזה מההתחלה".

מתי כספי שירה פסנתר
אייל וילנר ניצוח והפקה
אנתוני סיסון – חצוצרות ופלוגלהורן
גרגורי ריבקין – חצוצרה
יובל שפירא – חצוצרה
אסא קוק – חצוצרה
עודד מאיר – טרומבון
יואב טריפמן – טרומבון
יונתן פלד – טרומבון
עופר שפירא – סקסופון אלט, חליל וקלרינט
יונתן כהן – סקסופון טנור וחליל
דניאל רותם – סקסופון טנור
יובל טבצ׳ניק – סקסופון בריטון
עידו זלזניק – פסנתר
ברק מורי – קונטרבס
יובל וילנר – גיטרה
יונתן רוזן – תופים

צילום: יח"צ

משך הופעה: 75 דקות.

  • רכישות כרטיסים מאיוונטיםרכישות כרטיסים מאיוונטים
  • חבילות של טיסה מלון וכרטיסים עם ארקיעחבילות של טיסה מלון וכרטיסים עם ארקיע
הצהרת נגישות · מפת האתר