HE | EN
תמונת תיאור משלימה ללוגו

דניאל זמיר וניצן בר

דואט שהוא חיבור עולם | 15.2 | תאטרון ישרוטל | 12:00 רכישת כרטיסים
תמונת נושא עבור דניאל זמיר וניצן בר

דואט של סקסופון וגיטרה, דניאל זמיר וניצן בר, יוצר חיבור מיוחד ומגשר בין עולמות. דניאל זמיר נולד לפני 36 שנה בפתח תקווה, והחל את הקריירה כסקסופוניסט ג'אז מבטיח בניו יורק. את אלבומו הראשון הקליט בלייבל צדיק, של הסקסופוניסט והמלחין היהודי ג'ון זורן. לצד הצמיחה בעולם הג'אז, חווה זמיר התקרבות רוחנית אל היהדות, ולפני כמעט שני עשורים חזר בתשובה והיה לחסיד חב"ד. היצירה המקורית שלו היא שלם הגדול מסך חלקיו, המשקף עושר של מקורות השראה ואמונה. עד היום הוציא 12 אלבומים, ובשנה זו הוא עובד על שני אלבומים יחד, אלבום ג'אז בינלאומי ואלבום ישראלי, ואף יוצר פרויקטים בקולנוע, כמלחין, כותב תסריט ושחקן. זמיר מופיע עם מתיסיהו באירופה ובארצות הברית ושיתף פעולה עם רבים וטובים, אם לציין כמה: עומר אביטל, עומרי מור, אלי דג'יברי, אבי לייבוביץ', ברי סחרוף, יוני רכטר, שלמה בר והברירה הטבעית, שולי רנד, רמי קליינשטיין, מאיר בנאי, שלמה גרוניך, שלומי שבן, ארז לב ארי, אריאל זילבר, קובי אוז, ושם טוב לוי.

ניצן בר נולד לפני עשרים שנה למשפחה אמנותית ומוזיקלית. אביו אצ'ה הוא מנהל הצוללת הצהובה בירושלים, אמו היא השחקנית שרון הכהן-בר ואחיו הבכור, תומר הוא פסנתרן וזמר. בגיל שלוש התחיל לנגן תופים ומהר מאוד הגיע לגיטרה ונמשך בעיקר לרוק ולבלוז. כנער צעיר החל להתעניין בג'אז ומשם הדרך לתלמה ילין ולסצנת הג'אז המקומית הייתה קצרה. בגיל 16 אף השתתף בתחרות הגיטרה הבינלאומית של פסטיבל מונטרה, ובימים אלה הוא משיק את אלבום ראשון עם יצירות פרי עטו.

אפשר לומר שניצן גדל על המוזיקה של דניאל ומכיר אותה היטב. המפגש ביניהם נוצר לאחר שדניאל חיפש נגן מלווה להופעה, כמחליף לאחד הנגנים הקבועים. לניצן יש תחושת תזמון מדויקת וברורה, שדומה לזו של דניאל, והחיבור שנוצר בין השניים היה חזק, על סף הטלפתי. הם גילו ששניהם יכולים לשוטט יחד, לרחף בחלל ובזמן, לנגן מעל הביט ולשבור את גבולות התיבה, ואז לנחות שוב יחד על הפעמה הראשונה. גם הגישה שלהם לאלתור דומה, כששניהם חותרים לדיוק, ומתבססים על הרבה טכניקה, ידע והקשבה. ההפריה ההדדית, והאנרגיה החזקה והמיטיבה שגילו בחיבור הובילו לגיבוש של מופע דואט מיוחד ומרגש. הם מנגנים בעיקר יצירות של זמיר, שאת הסגנון המקורי שלו אפשר לכנות ג'אז יהודי, והוא משלב מלודיות יהודיות, אלמנטים ערביים וחוכמת ג'אז עתיקה ומודרנית בו בזמן.

יואב קוטנר הגדיר את זמיר ב"ישראל היום" כגשר בחברה הישראלית: "גם כמוזיקאי ג'אז וגם כחרדי, ובטח ובטח כשהוא שניהם יחד, הוא ראשון בעולם שמחבר את הג'אז עם המוזיקה הפופולרית ואת היהודי שומר התורה והמצוות עם מרכז העשייה התרבותית הישראלית. בכך, בעצם, הוא מהווה גשר וחיבור בחברה הישראלית, נדיר וחשוב מאין כמוהו". המופע הזה והחיבור שבבסיסו מוסיפים ומשכללים, בקנה מידה אינטימי של אחד על אחד, את מלאכת חיבור עולם שמבצע זמיר. ובערעור של גבולות מתמטיים, כאן אחד ועוד אחד שווים הרבה יותר משניים.

דניאל זמיר – סקסופון, שירה, קחון
ניצן בר – גיטרות

משך הופעה: 60 דקות.

צילום: מרקו יונה

 

השמעה ב Spotify
הצהרת נגישות · מפת האתר