HE | EN
תמונת תיאור משלימה ללוגו

ז'וקה פרפיניאן ומרסלו נמי עם בֵּבֵּה קראמר ודויד פלדמן

ברזיל שעון חורף | יום שישי 21.2 | תאטרון ישרוטל רויאל גארדן | 16:00 רכישת כרטיסים
תמונת נושא עבור ז'וקה פרפיניאן ומרסלו נמי עם בֵּבֵּה קראמר ודויד פלדמן

הפקה מיוחדת לפסטיבל מפגישה ארבעה מוזיקאים וירטואוזים ואקלקטיים מברזיל ומישראל. שני המארחים הם ישראלים שמולדתם ברזיל – ז'וקה פרפיניאן ומרסלו נמי, ושני האורחים מגיעים אלינו מברזיל – בֵּבֵּה קראמר ודויד פלדמן – שני נגנים בולטים מאוד בסצנת הג'אז של ברזיל. יחד יגישו ערב קצבי ואנין של מוזיקה מקורית ועיבודים לקלאסיקות ברזילאיות.

ז'וקה פרפיניאן, נולד בריו דה ז'נרו ועלה לישראל בנעוריו. הוא נגן כלי הקשה, זמר ומלחין המבלה הרבה על קו ברזיל-ישראל. הוא עבד עם אמנים כמו ננה וסקונסלוס, ארמנדיניו, ז'ואו דונטו, האחים מנדס, פקיטו דה ריברה, דייב ליבמן, אדמר קאסטנדה ועוד. בישראל שיתף פעולה בין היתר עם מתי כספי, יוני רכטר, אריק איינשטיין, קבוצת מיומנה, עידן רייכל, ושלישיית טוקאן, שהוא חבר מייסד שלה. ננה וסקונסלוס אומר עליו, "ז'וקה מפיץ את המוסיקה הברזילאית לעולם עם כבוד, טוב טעם ואהבה". הגיטריסט מרסלו נמי עלה לארץ בגיל 36 לאחר שהופיע והקליט עם גדולי המוזיקאים בארצו, בהם שיקו בוארקה, דניאלה מרקורי, איוון לינס, המילטון דה הולנדה ועוד. בישראל שיתף פעולה בין היתר עם יוני רכטר, דויד ברוזה, אלון אולארצ'יק, שם טוב לוי ודני רובס. הוא חבר קבע בהקלטת האלבום הרשמי של הקרנבל הברזילאי היוצא מידי שנה, וטכניקת הנגינה שלו משלבת בין גיטרה הקלאסית לחשמלית ומעניקה השראה לנגני גיטרה רבים ברחבי העולם. איוואן לינס, מגדולי המלחינים בברזיל, אמר עליו "אחד הגיטריסטים הגדולים של הדור החדש".

בֵּבֵּה קראמר, אחד האקורדיוניסטים הגדולים בברזיל, עיצב דור חדש של אקורדיוניסטים בעולם והוא נגן מלא הבעה, עם סגנון וחותם ייחודיים. הוא הקליט וניגן עם מוזיקאים כמו הרמטו פסקואל, גינגה, טונינו הורטה, מוראס מוריירה, פאולו מואורה, המילטון דה הולנדה, יאמאנדו קוסטה והופיע ברחבי העולם. הוא מגיע מהמדינה הדרומית ביותר בברזיל, ריו גראנדה דו סול, והמוזיקה שלו נושאת את הטעם והריח של מחוזות ילדותו והמסורת העממית הכפרית של ברזיל. הפסנתרן דויד פלדמן גדל במשפחה מוזיקלית, ולאחר שהקשיב בגיל עשר לתלוניוס מונק, הבין כי למה שהוא עושה מגיל ארבע יש שם: אלתור. הוא בוגר הניו סקול בניו יורק, ניגן עם סלייד המפטון, קלאודיו רודיטי, הביג בנד של מינגוס, ודודוקה דה פונסקה וכיום הוא אחד מפסנתרני הג'אז המובילים בברזיל.

הרביעייה הזאת נפגשת לכבוד הפסטיבל ויוצרת סדרה של חיבורים מיוחדים. יש להם היסטוריות משותפות: מרסלו וז'וקה מחוברים מוזיקלית שנים רבות לאחר שנפגשו בלהקה של זמרת ברזילאית שאיתה נסעו בעולם, הם מופיעים יחד בארץ ובחו"ל ואירחו בצוותא אמנים רבים; ז'וקה ופלדמן ניגנו יחד בתקופה שבה פלדמן התגורר בארץ ופלדמן גם הפיק את האלבום הראשון של ז'וקה; פלדמן ובֵּבֵּה הופיעו יחד בדואט. בתוך הרביעייה מתקיימים גם כמה מפגשי דואטים ושלישיות וכך ינגנו גם בערב החגיגי. ז'וקה ומרסלו, ז'וקה ודויד, דויד ובֵּבֵּה וכדומה. דואו, טריו קוואטרו ברזיל.

על הבמה ינגנו מוזיקה מקורית של ארבעת המוזיקאים וגם קלאסיקות ברזילאיות ויצירות של מלחינים כמו ג'יסמונטי, פסקואל וג'ובים. החיבור והצבע של כלי הקשה, פסנתר, אקורדיון, וגיטרה קלאסית אינו רגיל. זו מעין רביעיית ג'אז, בלי בס ובלי תופים ועם שלושה כלים הרמוניים ומלודיים. החיבור מאפשר ביטוי מושלם הן לשפת הג'אז והן לגוונים העממיים והשורשיים של ברזיל. רוח החופש של הג'אז, המקצבים המקפיצים והאנרגיה של ברזיל האהובה מבטיחים חגיגה מוזיקלית מושלמת לאוהבי ג'אז ומוזיקה ברזילאית.

 

ז'וקה פרפיניאן כלי הקשה, שירה
מרסלו נמי גיטרה
בֵּבֵּה קראמר אקורדיון
דויד פלדמן פסנתר

צילום: אוהד רומנו

משך המופע כ- 75 דקות

המופע בתמיכת שגרירות ברזיל בישראל

 

 

השמעה ב Spotify
הצהרת נגישות · מפת האתר